Äripäeva koolituste juhina alustas Kadri Kiigema18. august 2022

Kadri on kõrgelt hinnatud koolitusprofessionaal, kes on käivitanud ja juhtinud organisatsioone, arendanud süsteeme, teenuseid ja tooteid. Ta on ka ise koolitajana töötanud. Juhina on ta läbilõhki „inimeste inimene“ ja meeskonnamängija. Kuulutaja toimetus uuris Kadri käest, millised on tema sisseelamise muljed ja mis tema käe all juhtuma hakkab.

Kas otsus koolituste juhi ametikoht vastu võtta tuli lihtsalt? Millised kõhklused ja kahtlused sellega kaasnesid?
Aus vastus on nii ja naa, sest minu plaanid olid aasta lõpuni tegelikult juba paigas. Peale Kerttuga kohtumist, mis kestis tunni asemel kaks ja pool, oli aga selge, et tahan need ümber vaadata ja Äripäeva pardale astuda. Ainuke kõhklus oli seotud valmiduse ja võimalustega siduda paindlikult oma isiklik ning tööalane elu. Ent olen alati elanud põhimõtte järgi “If there’s a will, there’s a way!” ehk kõik on võimalik kui midagi väga tahta. Sel põhjusel töötan alguses osakoormusega ja alates novembrist juba täie auruga.

 Kuidas kirjeldaksid enda esimest töönädalat?
Naljaga pooleks võiks öelda, et neljapäeva õhtuks tundus pea kümme kilo raskem kui enne, aga tegelikult on sisseelamine olnud meeldivalt tempokas ja sujuv. Äriga tutvumine ja infos orienteerumine võtab aega, ent juht, tiim ja kolleegid on väga sõbralikud ning toetavad. Püüan rohkem kuulata, vaadelda ja mõista, miks asjad nii toimivad ja kuidas saaks neid veel paremini toimima. Mulle meeldib Äripäeva ambitsioonikus, kindlakäeline juhtimine ja startupilik vibe.

Kas tunned, et sooviksid enda osakonnas senisest midagi täiesti teisiti teha? Millised uuendused ja eesmärgid plaanis?

Täiesti ümber ei ole midagi vaja teha ja lammutama kindlasti ei hakka, sest just tänu sellele, kuidas asju seni on tehtud, on Äripäev Eesti koolitusfirmade tipus. Selleks, et saada suurimaks ja tuntuimaks koolituste pakkujaks on vaja võimestada neid tegevusi, mis toimivad, leida üles kitsaskohad, mis vajavad lahendamist ja arengupotentsiaal, mida realiseerida. Olen väga koostöömeelne ja läbinisti inimeste inimene, mistõttu soovin koolitusvaldkonna põhiprotsesside arendamiseks luua sünergiat sarnast tööd tegevate inimeste vahel ja kaasata ka kolleege teistest üksustest. Ühiselt hingav ja panustav tiim võib liigutada mägesid. Koolitusformaatide ja -portfelli arendamine on üks olulisimaid prioriteete, mistõttu soovin meie koolitusäri juurde luua kaasamõtleva koostööpartnerite võrgustiku, et leida aktuaalseid koolitusteemasid ja uusi, väga häid koolitajaid.

Milline on Sinu arvates hea juht?
See küsimus kõnetab mind väga, kuna olen viimastel aastatel tegelenud juhtimiskultuuri ja kvaliteetse tööelu teemadega. Seetõttu on ka vastus pisut pikem.

Hea juht on igaühe jaoks erinev, sest igale inimesele sobib omamoodi juhtimisstiil. Ometi on heal juhtimisel universaalsed tunnused, mis sõltumata sektorist ja organisatsioonist professionaalset juhtimist iseloomustavad. Need on inimlikkus, sihikindlus, süsteemsus ja eriti tänasel päeval – säilenõtkus.

“Karju mu peale vahest,” ütles ükskord mu tiimiliige oma arenguvestlusel, kuna oli harjunud eelmises töökohas selliselt antava tagasisidega. Ma ei karju iialgi oma inimeste peale, kuna minu arvates on hea juht esiteks normaalne inimene – selle kõige paremas tähenduses. Selline, kellega inimesed tahavad koos töötada ja kellega on hea arutada nii tööalaseid küsimusi kui ka ilmaasju. Kellega kohtumise järel tunned end alati hästi, ükskõik kui keerulised teemad on päevakorral. Enamik juhte ei mõista, et nende positsiooni tõttu pelgavad inimesed oma tegelikke mõtteid jagada. Juhi uks peab aga alati lahti olema – valmidus päriselt kuulata ning kaasa mõelda on usalduse kujunemiseks üliolulised. Kui juht suudab luua usalduslikud suhted, siis on palju lihtsam anda ja võtta vastutust.

Hea juht laseb inimestel tööd teha ja ei hinga pidevalt kuklasse. Kui õiged inimesed teevad õigel ajal õiget tööd, siis tulevad ka tulemused. Kontrollimise asemel tuleb teha selged kokkulepped, mida, kuidas ja mis ajaks tehakse ning juurutada töörutiinid protsessidel, projektidel ja ülesannetel käe pulsil hoidmiseks. Hea juht teab, et tema ülesanne on teha kõik endast sõltuv, et inimesed saaksid ja tahaksid anda endast parima. Olen alati rõhutanud, et juht on täpselt samasugune töötaja ja tiimiliige, nagu kõik teised, selle vahega, et juhi roll ja ülesanne on aidata teistel teha head tööd.

Hea juhi tunnus on oskus hoida sihti silme ees ja aidata seejuures inimes(t)el oma tegevuse tähendust ning mõttekust tajuda. Et igaüks saaks aru ja väärtustaks oma panust eesmärgi saavutamiseks. Eriti keerulistel aegadel on töö tähenduslikkuse adumine väga oluline motivaator. Teadmine, miks ma seda kõike teen, annab energiat ja suurendab pühendumust. Väsimuse vastu ei aita muud kui puhkus ja ka selle võimaldamise eest peab juht hea seisma. Piltlikult öeldes oma tundlad pidevalt püsti hoidma, et saada aru, mis tema tiimis toimub ja kuidas inimesed ennast tunnevad.

Hea juhi väärtushinnangud tagavad, et tema sõnad ja teod lähevad kokku ning inimesed on alati esmatähtsad. Ta teab, et võidu toob koju meeskond, mitte tema üksi. Kui meeskond saab öelda, et “Yes, meie tegime seda!”, siis on juht teinud midagi väga õigesti. Juht kujundab oma eeskujuga kogu organisatsiooni kultuuri, õhustikku ja mainet, mistõttu on juhtimise kvaliteedi tõstmisega tegelemine võtmetähtsusega.

Mis on kolm asja, mida peaksime Sinu kohta teadma?

1.Olen oma loomult arendaja. Nii juhi, kolleegi, koolitaja kui ka (eriti) ema rollis otsin alati võimalusi, kuidas asju paremaks muuta, probleemidele lahendusi leida ja ka ise selle käigus areneda. Seetõttu on mul vahest raske jalgu maa küljes hoida, sest ideed, unistused ja plaanid kipuvad kõrgele lendama. Õnneks on elu õpetanud mulle kannatlikkust, realistlikkust ja sihikindlust, mis aitavad lennukust ohjeldada. “Iga seiklus on väärtus omaette”, nagu ütles Amelia Earhart, kes Ameerika esimese naislendurina lendas üle Atlandi ookeani.

2.Mulle meeldib end proovile panna, olgu selleks mingi roll, mida ma pole varem täitnud, reisida üksinda võõrastes riikides või hüpata langevarjuga. Kõik, mida teeme väljaspool oma mugavustsooni, laseb meil avastada oma tegelikku potentsiaali, arendab võimeid ja suurendab eneseusku. Nii lihtne on öelda, ei aitäh, selle asemel, et vastata – jah, teeme ära! Jah-inimeste elu on palju huvitavam.

3.Töö peab olema FUN. Sellepärast otsustasin, et mul ei ole “to-do” listid, vaid playlistid. Minu viimase aja avastus ja vaimustus on Corporate Rebels, kes on pühendanud kogu oma tegevuse sellele, et õpetada maailmale, kuidas “Make work more fun!”. Olles uurinud üle tuhande maailma edukaima organisatsiooni juhtimispraktikaid, on nad sõnastanud 8 fundamentaalselt põhimõtet, mis, nagu Igor ütles, kui me esimest korda kohtusime, on ju täpselt need, kuidas Äripäevas asju aetakse. Mulle sobib! :)