Marianne Lõhmus on tagasi Akadeemia juhina16. juuni 2023

Mida põnevat eelnevalt oled teinud Äripäevas?

Olen varasemalt olnud Äripäevas seotud teemaveebidega – raamatupidaja.ee, palgauudised.ee ning finantsuudised.ee. Teemaveebi juhina saad proovida kõiki erinevaid asju alates ajakirja peatoimetajaks olemisest kuni raadiosaate juhtimise ning raamatu välja andmiseni. See oli väga põnev aeg ja andis tugeva arengupanuse. Peale teemaveebide juhtimisest kõrvale jäämist toimetasin projektipõhiselt konverentsidega, tehes programmijuhtimist Pärnu raamatupidamiskonverentsile, erinevatele sekretäridele suunatud üritustele ning sai ka juhtimislaborit proovitud.

Kuhu vahepeal kadusid?

Esmalt jäin Äripäevast koju suure õilsa ülesande tõttu – meie perega liitus pesamuna. Kui esimeste lastega püsisin pikemalt koduse ema rollis, siis poja kõrvalt pidevalt näpud sügelesid millegi tegemise järele. Möödunud suve lõpus otsustasin, et aeg on edasi liikuda uue väljakutsega ning loobusin teemaveebidesse naasmise võimalusest. See vastab tõele, et uue ukse avanemiseks tuleb vana sulgeda! Sügisel liitusin Eesti Personalijuhtimise Ühingu PARE tiimiga – kuhu mind ühe juhusliku kohtumise tulemusena värbas endine personaliuudiste juht Kai Saard. Toimetasin seal arendusjuhina, vastutades koolitusprogrammide, arendustegevuste, mentorluse-coachingu korralduse ning personalitöö kutse valdkonna eest. PARE on MTÜ ning see kuidas inimesed töötavad muutuse loomise nimel (enamjaolt vabatahtlikena) on hoopis teistsugune maailm, hästi inimeste keskne ja hoidev. Soovitan igal ühel korra elus järele proovida! Eriti, kui omad tugeva numbriorganisatsiooni kogemust.

Miks otsustasid tagasi tulla?

Toona lahkudes ütlesin välja, et vajan uut väljakutset, kuid tol hetkel polnud paraku sobivat kohta pakkumises. Erinevaid teemasid sai aja jooksul ka põrgatatud, kuid kui koolituste juhi pakkumine tuli, ei kaalunud ma pikalt. Mulle meeldib, et see maja pakub palju võimalusi, tohutult arenguruumi ning saad töötada koos erinevate valdkondade teravate pliiatsitega.

Mis ootused on Sul uuel töökohal Äripäeva Akadeemia juhina Äripäeva, tiimi ja enda osas?

Siinkohal ongi hea ka maja sees selgitada, et meil on ühtne Äripäeva koolituste tiim, kes toimetab Äripäeva Akadeemia ja IT Koolituste brändiga. Sellest tulenevalt ei ole minu ametikoht Akadeemia juht, vaid Äripäeva koolituste juht. Minu tiimil on olnud üsna tomilised ajad, inimesi on vahetunud ja lahkunud ning töökorraldust on muudetud. Minu esimene ootus on luua hea meeskonnatunne ja stabiilsus, korrastada protsesse ning sättida strateegiaid nii, et need toetaksid meie eesmärke. Selle kõige keskel tahaksin ka ise kasvada juhina, kolleegina ja ka inimesena.

Kuidas määratled edu ning kuidas seda mõõdad?

Esimene, mis mul eduga seotuna pähe tuleb on millegi ära tegemine. Ma olen hästi lahendustele orienteeritud (võin olla ka liialt rutakas), mulle lihtsalt meeldib, kui asjad on tehtud. Ma ei taha üheksa korda mõõta (või koosolekul arutada), tahan ära teha ja järgmise asjaga tegelema hakata. Ja ma võtan selle eest ka vastutuse ning püüan vigadest õppida. Äris paraku on nii, et ainult päev otsa millegi ära tegemisest ei piisa – tuleb teha optimaalselt, efektiivselt ja kasumlikult. Õnneks olen ma loomult laisk – otsin alati võimalust rumala töö hulka vähendada või seada kahtluse alla erinevate tegevuste vajalikkus. Tahaks ju võimalikult vähese vaevaga võimalikult palju ära teha ning seal leidubki optimeerimise võti.

Suures pildis on edu minu jaoks iga samm eesmärgile lähemale – ükskõik kas eesmärgiks on läbida jooksumaraton, vabaneda nutisõltuvusest või jõuda esimese miljonini ja mõõta tasub ikka seda, mis muutusest selge pildi annab.

Mida soovid enda kolleegidele eesolevaks suveks?

Emotsioone ja hetki, mis teevad südame soojaks, sunnivad sind päriselt kohal olema ja tekitavad meenutades mõnusa tunde! Ma ise ootan väga pikki suveõhtuid, rannapäevi perega, lakkamatut naeru heade sõpradega ning üht mõnusat live muusika kontserti, kus ennastunustavalt tantsida saaks! Ma ei arva, et suvel peab lugema läbi 7 raamatut, käima kahes välisriigis ja vahetama ise suvila katuse – võib täitsa vabalt ka molutada ja mitte midagi teha. Oluline on teadlikult nautida!